Tixier képeslapok 1 – a Les Eyzies konferencia
Jacques Tixier, a kőpattintási technológiák nagy kutatója 2018. április 3-án hunyt el. A Litikum folyóirat következő évfolyamában rá emlékeznek kollégái. A szakcikkek mellett archív képeket is kértünk szerzőinktől, ezeket honlapunkon tesszük közzé. A sorozat első bejegyzésében Pierre-Jean Texier, a CNRS nyugalmazott kutató-igaztajójának, Tixier tanítványának fotóit mutatjuk be.
Képek a kísérleti régészet hőskorszakából – Les Eyzies de Tayac, Franciaország, 1964. A konferenciát François Bordes szervezte, aki ekkor már az őskori pattintott kőeszközök nemzetközi hírű szakemberének számított. A résztvevők nem csak a vetítőgépek diáin vették szemügyre az őskori tárgyakat, hanem megpróbálták elkészíteni őket. Az emberiség nagy része természetesen a hatvanas években sem használt már pattintott kőeszközöket, a technológia lényegében ismeretlen volt.
Bordes, Crabtree, Jelinek és persze a fiatal kutató, Jacques Tixier egy teljesen új kutatási irányt jelöltek ki: az ősi kőeszközök szerepét csak úgy érthetjük meg, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan készítették, és hogyan használták őket. Mi más lenne közvetlenebb vizsgálati módszer, mint a gyakorlat, a személyes tapasztalat?
Jacques Tixier egész karrierjét ez a technológiai szemlélet határozta meg. Sajnos a Les Eyzies konferenciáról sosem jelent meg tanulmánykötet, film vagy videó. A jelenlévők viszont meggyőződhettek a módszer hasznáról, ami mára a technológiai vizsgálatok egyik alappillérévé vált.
Köszönjük Pierre-Jean Texiernek a fotókat.
Balra: Les Eyzies de Tayac, 1964. Jacques Tixier a bal kezével támasztott nyersanyagtömbről választ le szilánkokat. Figyeljük meg az ütő és a nyersanyag leütési felszíne közötti kapcsolatot – ahogy Tixier a nyersanyag alsó sarkára üt majd, az ütés egy éles peremű szilánkot választ le a nyersanyag alsó felületéről.
Középen: Les Eyzies de Tayac, 1964. Don Crabtree magyaráz egy frissen leválasztott szilánkról az árgus szemekkel figyelő közönségnek. François Bordes a védjegyének számító pipával ül Crabtree jobbján, a kép bal felső sarkában pedig Tixier figyeli a történéseket.
Jobbra: Les Eyzies de Tayac, 1964. Bordes és Tixier közvetett ütéssel próbálkoznak. A megmunkálandó nyersanyag és az ütő közé egy harmadik tárgy, az úgynevezett pontütő kerül. A pattintó így nem a nyersanyagra, hanem a pontütőre sújt le. Az ütés így pontosabb, a keletkező éles szilánk formája pedig jobban tervezett lesz. Tixier arckifejezése arra utal, hogy a megörökített pillanatot sikertelen próbálkozások is megelőzhették.
A Les Eyzies de Tayac konferenciához ajánlott irodalom:
Delpech, F., Jaubert, J. (szerk) 2009. François Bordes et la préhistoire. 134e Congrès national des sociétés historiques et scientifiques, Bordeaux.
Jelinek, A. 1965. Lithic Technology Conference, Les Eyzies, France. American Antiquity 31(2):277.

Blog bejegyzések
Folyóirat cikkek
Vol. 5 / 2017
Vol. 4 / 2016
Vol. 3 / 2015
- Mogyorósbánya-Újfalusi-dombok, zárójelentés (Mogyorósbánya-Újfalusi-dombok, final report)
- A bifaciálisok síkján (Bifaces in plain sight)
- Analysis of Organic Compounds (Szerves alkotóelemek vizsgálata: régészeti és földtudományi alkalmazások)
- Flint artefacts from Rivne, Ukraine (Kovakő eszközök Rivnéből)
- Open-air site complex with leaf-points at Szécsénke (Cserhát Mountains, Northern Hungary) Preliminary results
- Palaeolithic industries with bifacial technologies and Crimean Micoquian Tradition as one of their Middle Palaeolithic industrial examples
Vol. 2 / 2014
Vol. 1 / 2013
- Szudán korai kőkora egy szakóca tükrében (Earlier Stone Age of Sudan in the light of a Large Cutting Tool)
- Tata-Porhanyó-bánya 2012-ben. (Tata-Porhanyó-bánya in 2012)
- Nyílt színi Szeletien telep Szécsénke-Kis-Ferenc-hegyen. (Open-air Szeletian site at Szécsénke-Kis-Ferenc-Hegy)
- Acsa-Rovnya: új eredmények (Acsa-Rovnya: new results)
- SzeleStra: új rétegtani kutatások a Szeletien kultúra névadó lelőhelyén (SzeleStra: new stratigraphical research at the eponymous site of the Szeleta culture)
- A gravetti telepek topográfiája. (Topography of Gravettien sites)